Val till kommunfullmäktige i Falun - Valsedlar
Här är de partier som beställt valsedlar.
Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med.
Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning.
Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.
Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se
Arbetarepartiet-Socialdemokraterna
VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE
Arbetarepartiet-Socialdemokraterna
Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
- Jonny Gahnshag, Östanfors
- Susanne Norberg, Sundborn
- Karl-Erik Pettersson, Centrum
- Lena Johnsson, Nedre Norslund
- Jonas Lennerthson, Hälsingberg
- Jessica Wide, Övre Norslund
- Diyar Cicek, Nedre Norslund
- Monica Enarsson, Hosjöstrand
- Lars-Göran Johansson, Morbygden
- Christina Knutsson, Sundborn
- Christer Falk, Östanfors
- Sofie Eriksson, Centrum
- Krister Johansson, Stenslund
- Annelie Nilsson, Grycksbo
- Staffan Nilsson, Elsborg
- Anna Strindberg, Svärdsjö
- Claes Mankler, Bjursås
- Anna Fält, Centrum
- Ragnar Kroona, Vårliden
- Helena Fridlund, Bojsenburg
- Mustafa Güclü, Slätta
- Amanda Belin, Vika
- Lars Jerdén, Slätta
- Malin Wellhard, Linghed
- Håkan Arcari, Främby
- Monica Jonsson, Sågmyra
- Roger Jansson, Rankhyttan
- Louise Andersson, Bojsenburg
- Lars-Erik Lunå, Lunån
- Margareta Källgren, Varggården
- Kenneth Wåhlberg, Järlinden
- Liza Lundberg, Elsborg
- Markus Larsson, Nedre Norslund
- Mizgin Akdogan, Lustigknopp
- Kent Blomqvist, Blomqvist
- Birgitta Gradén, Karlsbyheden
- Bert Blom, Nedre Norslund
- Paula Aspfors, Samuelsdal
- Gunnar Stålberg, Främby
- Annika Östling, Sundborn
- Christer Pettersson, Sundborn
- Lillian Sundström, Herrgården
- Krister Andersson, Stenslund
- Yvonne Nygårds, Centrum
- Sören Juvas, Aspeboda
- Mats Källberg, Hosjö
- Sonja Skansgård, Herrhagen
- Mats Lissel, Centrum
- Petra Kinnari, Korsarvet
- Johan Vallin, Övre Norslund
- Suzanne Lazar, Svärdsjö
- Kim Söderström, Hosjö
- Anders Björn, Britsarvet
- Peruze Güclü, Slätta
- Anders Engström, Elsborg
- Ann Chrona, Övre Haraldsbo
- Walter Johansson, Bjursås
- Malin Särmark, Nedre Norslund
- Anders Thurén, Centrum
- Stefan Nyrén, Bojsenburg
- Runo Nilsson, Korsarvet
- Andreas Hedlund, Grycksbo
- Peter Ilar, Källviken
- Lars Nord, Främby
- Ingvar Sahlander, Ryggen
VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE
Arbetarepartiet-Socialdemokraterna
Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
- Jonny Gahnshag, Östanfors
- Susanne Norberg, Sundborn
- Karl-Erik Pettersson, Centrum
- Lena Johnsson, Nedre Norslund
- Jonas Lennerthson, Hälsingberg
- Jessica Wide, Övre Norslund
- Diyar Cicek, Nedre Norslund
- Monica Enarsson, Hosjöstrand
- Lars-Göran Johansson, Morbygden
- Christina Knutsson, Sundborn
- Christer Falk, Östanfors
- Sofie Eriksson, Centrum
- Krister Johansson, Stenslund
- Annelie Nilsson, Grycksbo
- Staffan Nilsson, Elsborg
- Anna Strindberg, Svärdsjö
- Claes Mankler, Bjursås
- Anna Fält, Centrum
- Ragnar Kroona, Vårliden
- Helena Fridlund, Bojsenburg
- Mustafa Güclü, Slätta
- Amanda Belin, Vika
- Lars Jerdén, Slätta
- Malin Wellhard, Linghed
- Håkan Arcari, Främby
- Monica Jonsson, Sågmyra
- Roger Jansson, Rankhyttan
- Louise Andersson, Bojsenburg
- Lars-Erik Lunå, Lunån
- Margareta Källgren, Varggården
- Kenneth Wåhlberg, Järlinden
- Liza Lundberg, Elsborg
- Markus Larsson, Nedre Norslund
- Mizgin Akdogan, Lustigknopp
- Kent Blomqvist, Blomqvist
- Birgitta Gradén, Karlsbyheden
- Bert Blom, Nedre Norslund
- Paula Aspfors, Samuelsdal
- Gunnar Stålberg, Främby
- Annika Östling, Sundborn
- Christer Pettersson, Sundborn
- Lillian Sundström, Herrgården
- Krister Andersson, Stenslund
- Yvonne Nygårds, Centrum
- Sören Juvas, Aspeboda
- Mats Källberg, Hosjö
- Sonja Skansgård, Herrhagen
- Mats Lissel, Centrum
- Petra Kinnari, Korsarvet
- Johan Vallin, Övre Norslund
- Suzanne Lazar, Svärdsjö
- Kim Söderström, Hosjö
- Anders Björn, Britsarvet
- Peruze Güclü, Slätta
- Anders Engström, Elsborg
- Ann Chrona, Övre Haraldsbo
- Walter Johansson, Bjursås
- Malin Särmark, Nedre Norslund
- Anders Thurén, Centrum
- Stefan Nyrén, Bojsenburg
- Runo Nilsson, Korsarvet
- Andreas Hedlund, Grycksbo
- Peter Ilar, Källviken
- Lars Nord, Främby
- Ingvar Sahlander, Ryggen
Centerpartiet
VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE
Centerpartiet
Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
- Mats Dahlström, Aspeboda
- Camilla Sparring, Svärdsjö
- Joakim Storck, Krondiket
- Anna Hägglund, Hälsingberg
- Göran Vestlund, Linghed
- Carl-Erik Nyström, Enviken
- Jenny Drugge, Vika
- Agneta Ängsås, Enviken
- Dan Westerberg, Slätta
- Per Pettersson, Bjursås
- Britt-Marie A. Romlin, Aspeboda
- Göte Persson, Aspeboda
- Tord Olars, Linghed
- Kristina Wahlén, Falun
- Malin Hansols Mattson, Linghed
- Anders Bengtsson, Sundborn
- Bengt Lock, Bjursås
- Elisabeth Rooth Eriksson, Falun
- Mathias Westin, Falun
- Elisabeth Lööf, Bjursås
- Åke Henriksson, Lamborn
- Aaron Norbäck, Falun
- Lisbeth Olars-Haglund, Enviken
- Kristin Nylund Bolén, Linghed
- Kjell Eriksson, Linghed
- Magnus Norberg, Sågmyra
- Liubov Kvasnevska, Sundborn
- Erik Bengtsson, Sundborn
- Irene Björk, Hälsinggården
- Pär Forssell, Bjursås
- Torbjörn Pettersson, Botäkt
- Ingrid Eklund, Bjursås
- Gunilla Holmberg, Enviken
- Martin Bengtsson, Sundborn
- Kristina Johansson, Grycksbo
- Nils-Gunnar Nilsson, Aspeboda
- David Källander, Falun
- Gudrun Sjödin, Enviken
- Ingemar Olsson, Falun
- Anders Roos, Falun
- Annika Budgifvars, Enviken
- Per Wimmer, Kniva
- Hans-Eric Alfon, Enviken
- Janne Rissveds, Enviken
Faluns väl
VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE
Faluns väl
Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald eller genom att skriva till ett namn på valsedeln. Om du skriver flera namn får den överst tillskrivna kandidaten din personröst.
- Henrik Bergman, Studerande
- Gabriel Kock, Kock
Falupartiet
VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE
Falupartiet
Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
- Maria Gehlin, Gruvriset
- Anders Runström, Hälsinggården
- Anna Jörgensen, Kvarnberget
- Stefan Clarström, Hästberg
- Janina Bengtsdotter, Lustigknopp
- Kjell Hjort, Aspeboda
- Peter Gehlin, Gruvriset
- Elmedin Kunalic, Kvarnberget
- Hans Matsols, Enviksbyn
- Tore Karlsson, Övre Gruvriset
- Violet Maskoonee, Järnet
- Gösta Wikman, Hästberg
- Annica Eriksson, Östra Främby
- Sven-Olof Ytterholm, Haraldsbo
- Lola Hallman, Hälsinggården
- Alen Kunalic, Östanfors
- Fredrik Peras-Cederberg, Centrum
- Torbjörn Aulin, Centrum
- Mats Österlund, Håbergs Hage
- Lena Säfström, Hälsingberg
- Sonil Hansson, Stennäset
- Jan Hedberg, Herrhagen
- Fred Möller, Manhem
- Carina Eriksson, Samuelsdal
- Mikael Wegblad, Kvarnberget
- Gabrielle "Gabbi" Gustafsson, Centrum
- Ove Fahlström, Sundborn
- Monica Hjort, Aspeboda
- Lars-Olof "Lillis" Åkerblom, Centrum
- Malin Clarström, Bäckehagen
- Ove Stegunger, Karlsbyheden
- Kerstin Cernold, Britsarvet
- Anders Clarström, Bäckehagen
Falu Norra och Falu Södra
0201-07198
Folkpartiet liberalerna
VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE
Folkpartiet liberalerna
Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
- Svante Parsjö Tegnér, Gymnasielärare, Stenslund
- Åsa Nilser, Egenföretagare, Stenslund
- Fredrik Adolphson, Gymnasielärare, Slättaskogen
- André Frisk, Kommunikatör, Kyrkbacken
- Dietmar Gleich, Elektroingenjör, Kvarnberget
- Inger Strandmark, Jurist, Kyrkbacken
- Mattias Ohlson, Civilingenjör, Högbo
- Anders Nilser, Museetekniker, Stenslund
- Anders Hedenmark, Egenföretagare, Sundborn
- Ulf Fransson, Senior, Korsarvet
- Johan Schelin, Ekonom, Stennäset
- Margaretha Helgesson, Senior, Britsarvet
- Elisabeth Dahlstedt, Civilingenjör, Kyrkbacken
- Johan Lyrvall, Student, Bergalid
- Simon Olsson, LUF-ombudsman, Elfsborg
- Magnus Johansson, Platschef, Sågmyra
- Niklas Sundqvist, Inspiratör, Kvarnberget
- Otto Wedman, Student, Villastaden
- Oskar Hallander, Student, Villastaden
Kristdemokraterna
VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE
Kristdemokraterna
Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
- Katarina Gustavsson, Undersköterska
- Anders Bondensson, Aktuarie
- Rita Magnusson, Omsorgsassistent
- Håkan Westberg, Maskiningenjör/Musiker
- Sonja Shirwani, Modersmålslärare
- Dan Grönberg, Elektriker
- Anne Ingemarsdotter
- Jonas Svedberg, Försäkringsrådgivare
- Åke Bäck, Konsult
- Ilona Nyland, Pensionär/Terapeut
- Tina Johansson, Arkivtjänsteman
- Mattias Andersson, Försäkringshandläggare
- Karin Westberg, Receptionist
- Merlina Nilsson, Undersköterska
- Margot Olsson, Pensionär
- Sofia Pekkari
Falu Norra och Falu Södra
0068-07943
Miljöpartiet de gröna
VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE
Miljöpartiet de gröna
Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
- Erik Eriksson, 66 år, fil dr, språklärare
- Wanja Kaufmann, 18 år, studerande
- Richard Holmqvist, 69 år, civilingenjör
- Elisabeth Ahnberg Åsenius, 35 år, miljösamordnare och utredare
- Mats Wiklund, 57 år, sjukgymnast
- Maj Ardesjö, 54 år, djurskyddshandläggare
- Lars Broman, 74 år, professor
- Linnea Risinger, 31 år, webbdesigner
- Kenth Carlson, 64 år, naturterapeut/hälsorådgivare
- Birgitta Pettersson-Frank, 60 år, sjuksköterska
- Jonas Åsenius, 39 år, gymnasielärare
- Inger Jakobsson, 65 år, sjuksköterska
- Anette Kero, 43 år, lärare
- Niklas Henriksson, 51 år, utredare kollektivtrafik
- Megan Case, 38 år, doktorand
- Jan Lindholm, 63 år, förskollärare
- Sofia Hedman, 27 år, arbetssökande
- Staffan Mild, 67 år, leg sjuksköterska
- Annica Ericson, 59 år, förskollärare
- Daniel Svedin, 39 år, leg läkare, leg sjuksköterska, Falun
- Emma Henriksson, 25 år, student
- Stefan Lindow, 62 år, kemikaliesamordnare
- Karolina Brosché, 30 år, utbildningskonsult
Moderaterna
VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE
Moderaterna
Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
- Mikael Rosén, 59 år, advokat, oppositionsråd, Haraldsbo
- Christer Carlsson, 51 år, ambulanssköterska, Hosjö
- Christina Haggren, 68 år, företagare, Britsarvet
- Björn Ljungqvist, 39 år, försäljningschef, Galgberget
- Göran Forsén, 54 år, konsult, Svärdsjö
- Gunilla Franklin, 54 år, distriktssköterska, Haraldsbo
- Håkan Hammar, 67 år, Bjursås
- Jan-Olof Montelius, 65 år, fil.kand, Slätta
- Mats Dahlberg, 63 år, företagsledare, Vika
- Veronica Zetterberg, 44 år, företagare, Enviken
- Leif Bergh, 71 år, revisionschef, Källviken
- Vanja Ottevall, 65 år,medicinsk sekreterare, Slätta
- Jan E Fors, 63 år, projektkonsult, Järlinden
- Mika Savolainen, 41 år, företagare, Vika
- Carin Gustafsson, 67 år, senior, Sundborn
- Bertil Eek, 65 år, utbildningskonsult, Främby
- Annika Alenius, 42 år, lärare, Slätta
- Johan Lindgren, 19 år, student, Vika
- Birgitta Hiertner, 71 år, fd försäkringshandläggare, Vallmora
- Kent Svens, 55 år, verksam inom eventbranschen, Österå
- Lisa Larsbäck, 37 år, ambulanssköterska, Svärdsjö
- Mats Rudert, 64 år, socionom, Östanfors
- Lars Runsvik, 72 år, senior, Varggården
- Jan Harald, 70 år, pol.mag, Britsarvet
- Sievert Carlsson, 47 år, Vika
- Annika Larsson, 44 år, Svärdsjö
- Bo Wickberg, 72 år, pensionär, Britsarvet
- Kerstin Wåghäll, 64 år, företagare, Gruvriset
- Johan Boklund, 30 år, politisk sekreterare, Centrum
- Erik Brunnert Walfridsson, 31 år, programledare, Centrum
- Gunnar Lennhed, 67 år, Slaggen
- Göte Tronshagen, 69 år, pensionär, egen företagare, Aspeboda
- Erik Lindberg, 78 år, pensionär, Hosjö
- Eva Kyrk, 59 år, Grycksbo
- Kerstin Schultz, 73 år, pensionär, Haraldsbo
- Mats Peres, 43 år, Galgberget
- Catharina Hjortzberg-Nordlund, 75 år, deltidspolitiker, Hälsingberg
- Ingvor Wilhelmsson, 70 år, Svärdsjö
- Mattias Björnerud, 38 år, Gamla Berget
- Ingvar Rogström, 70 år, Bjursås
- Gustav Kyrk, 62 år, Grycksbo
- Lars Åkerstedt, 27 år, Gamla Herrgården
- Kjell Gustafsson, 66 år, fd officer, Sundborn
- Eric Nirs, 82 år, fd ekonom, Centrum
- Jonas Jansson, 41 år, Herrhagen
- Göran Selvén, 55 år, civilekonom, Hosjö
Falu Norra och Falu Södra
0001-07040
Sverigedemokraterna
VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE
Sverigedemokraterna
Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald eller genom att skriva till ett namn på valsedeln. Om du skriver flera namn får den överst tillskrivna kandidaten din personröst.
- Knut Scherman, 70, Pensionär, Falun
- Annette Norell, 52, Undersköterska, Falun
- Madelene Vestin, 32, Undersköterska, Falun
- Bo Lindén, 78, Pensionär, Vika
- Mats Nordberg, 55, Konsult, Falun
- Staffan Terning, 39, Sjöofficer, Falun
- Mikael Pettersson, 40, Maskinförare, Bjursås
Falu Norra och Falu Södra
0110-06769
Vänsterpartiet
VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE
Vänsterpartiet
Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
- Kicki Stoor, lärare, Sundborn
- Patrik Andersson, omsorgsassistent, Hosjö
- Pia Persson, undersköterska, Enviken
- Daniel Riazat, studerande, Krondiket
- Monica Lindh, läkare, Hälsingberg
- Rolf Gradén, pensionär, Sundborn
- Marie Arvidsson, omsorgsassistent, Hosjö
- Erik Edquist, lärare, Slussen
- Thomas Nilsson, pappersbruksarbetare, Östra Främby
- Linda Andersson, hälsoutvecklare, Främby
- Ola Norrlander, skogskonsulent, Kvarnberget
- Maja Gilbert Westholm, pensionär, Korsgården
- Zohreh Anhari, tandhygienist, Krondiket
- Anton Ek, lärare, Östanfors
- Eva-Lena Karlsson, leg BMA, Hälsingberg
- Michael Alvmarken, it-konsult, Sågmyra
- Dita Pratiwi, studerande, Bojsenburg
- Bosse Réen, föreläsare, Bojsenburg
- Inger Nyquist, barnmorska, Enviken
- Rikard Olofsson, handläggare, Centrum
- Martina Baggström, socialsekreterare, Främby
- Eva Ferdeen, sjuksköterska, Norslund
- Ellen Andreasson, byggingenjör, Grycksbo
- Tom Edoff, undersköterska, Aspeboda
- Malin Nissinen, matinspiratör/säljare, Herrhagen
- Gunnar Blommé, pensionär, Ågs Bruk
- Berit Karlsson, socialsekreterare, Centrum
- Håkan Herbertsson, pensionär, Kvarnberget
- Kristina Persson, designer, Kvarnberget
- Kate Andreasson, förskollärare, Grycksbo
Falu Norra och Falu Södra
0005-06862