2014-09-13 06:51:13

Val till kommunfullmäktige i Örnsköldsvik - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
  1. Glenn Nordlund, 53 år, Hälsoplanerare, Örnsköldsvik
  2. Kristina Nilsson, 49 år, Sjuksköterska, Örnsköldsvik
  3. Per Jonsson, 48 år, Automationstekniker, Husum
  4. Birgith Olsson Johansson, 51 år, Assistent, Brösta
  5. John Norberg, 72 år, Pensionär, Bonäset
  6. Susanne Sturk, 39 år, Miljöhandläggare, Älvsöden
  7. Mattias Öberg, 44 år, Brevbärare, Örnsköldsvik
  8. Elvy Söderström, 60 år, Lärare, Örnsköldsvik
  9. Marcus Sellgren, 36 år, Automationsingenjör, Järved
  10. Agneta Lundberg, 67 år, Fd riksdagsman, Örnsköldsvik
  11. Erik Nordlund, 19 år, Studerande, Örnsköldsvik
  12. Eva Bergström Selling, 56 år, Socionom, Örnsköldsvik
  13. Tomas Jonsson, 31 år, Industriarbetare, Djuptjärn
  14. Lena Kvarnström, 68 år, Pensionär, Brösta
  15. Mikael Hedin, 40 år, IT specialist, Örnsköldsvik
  16. Camilla Sandin, 30 år, Lärare, Svartby
  17. Göran Holmgren, 61 år, Vattenverksmaskinist, Björna
  18. Anna Pettersson, 64 år, Elektronikprovare, Torsböle
  19. Esbjörn Jonsson, 37 år, Projektledare, Örnsköldsvik
  20. Agneta Alenius Madsen, 41 år, Egen företagare, Ulvöhamn
  21. Hans Wentjärv, 51 år, Sågverksarbetare, Flärke
  22. Frida Olsson, 24 år, Vårdare, Godmersta
  23. Jonny Englund, 42 år, Säljare, Tämnäsudden
  24. Agneta Eliazon, 55 år, Lärare, Örnsköldsvik
  25. Torbjörn Westman, 56 år, Mobilkranförare, Örnsköldsvik
  26. Ann Sofie Karlsson Ågren, 39 år, Vårdare, Örnsköldsvik
  27. Patrik Lundstedt, 27 år, Musiker, Järved
  28. Helen Andersson, 50 år, Sjuksköterska, Trehörningsjö
  29. Hans Olof Johansson, 65 år, Ledare, Husum
  30. Eva-Britt Persson, 55 år, Avdelningschef, Örnsköldsvik
  31. Daniel Bylund, 23 år, Vårdare, Trehörningsjö
  32. Laila Bylund, 59 år, Vårdare, Brösta
  33. Lars Olof Olsson, 67 år, Pensionär, Brösta
  34. Cina Flarke, 42 år, Barnskötare, Svartby
  35. Jonas Strandberg, 37 år, Egen företagare, Kärrsjö
  36. Gerd Persson, 69 år, Pensionär, Örnsköldsvik
  37. Örjan Forsberg, 53 år, Fritidskonsulent, Gideåbacka
  38. Agneta Lindgren, 64 år, Förskolelärare, Husum
  39. Christer Eriksson, 55 år, Anläggningsarbetare, Järved
  40. Carola Öberg, 50 år, Väktare, Husum
  41. Zebastian Olsson, 34 år, Butiksanställd, Örnsköldsvik
  42. Maria Lundberg, 40 år, Barnskötare, Bonäset
  43. Kazim Karkan, 43 år, Samhällskommunikatör, Örnsköldsvik
  44. Birgitta Häggblad, 62 år, Fd driftoperatör, Ultrå
  45. Anders Byström, 60 år, Fabriksarbetare, Örnsköldsvik
  46. Lena Sandlund, 45 år, Kvalitets och servicetekniker, Husum
  47. Kjell Åke Larsson, 69 år, Pensionär, Bonäset
  48. Britt Inger Staaf, 49 år, Vårdare, Tämnäsudden
  49. Peder Johansson, 59 år, Psyksoc resurs, Örnsköldsvik
  50. Lillemor Edlund, 74 år, Pensionär, Långviksmon
  51. Jakob Jakobsson, 37 år, Gymnasielärare, Örnsköldsvik
  52. Lena Lövgren, 51 år, Montör, Örnsköldsvik
  53. Lars Åke Strömberg, 53 år, Isoleringsplåtslagare, Kroksta
  54. Christer Nylander, 59 år, Drifttekniker, Gullänget
Örnsköldsviks Norra
0002-05550
VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
  1. Glenn Nordlund, 53 år, Hälsoplanerare, Örnsköldsvik
  2. Anna-Belle Strömberg, 49 år, Fritidsledare, Kroksta
  3. Per Nylén, 41 år, Lärare, Själevad
  4. Zenitha Nordfjell, 41 år, Personlig assistent, Köpmanholmen
  5. Roger Burland, 66 år, Personalassistent, Domsjö
  6. Yvonne Ölund, 58 år, Förskolelärare, Stensnäs
  7. Leif Lindholm, 56 år, Processoperatör, Bredbyn
  8. Kristin Ögren, 60 år, Barnskötare, Hörnett
  9. Gunnar Jutterström, 55 år, IT samordnare, Själevad
  10. Emma Sundelin, 24 år, Sjuksköterska, Örnsköldsvik
  11. Olle Häggström, 61 år, Konsulent, Drömme
  12. Erika Howcroft, 33 år, Resesäljare, Domsjö
  13. Kristoffer Park, 36 år, Däckmontör, Mellansel
  14. Olga Leander, 50 år, Lokalvårdare, Domsjö
  15. Jan-Olov Häggström, 56 år, Medarbetare, Köpmanholmen
  16. Johanna Westman, 28 år, Paketerare, Domsjö
  17. Tom Sundelin, 56 år, Civilingenjör, Domsjö
  18. Ulrika Karlsson, 38 år, Cafébiträde, Domsjö
  19. Jim Sundelin, 50 år, Betongarbetare, Bredbyn
  20. Ingrid Åström, 64 år, Undersköterska, Kroksta
  21. Magnus Tjällman, 37 år, Socialpedagogisk resurs, Yttergundsjö
  22. Annika Westin, 50 år, Vårdare, Järvvik
  23. Stefan Dahl, 46 år, Enhetschef, Domsjö
  24. Marianne Vestin, 61 år, Assistent, Köpmanholmen
  25. Roger Fjeldseth, Kanslichef, Skorped
  26. Katarina Nylén, 39 år, Systemingenjör, Själevad
  27. Christian Andersson, 20 år, Kock, Bjästa
  28. Sofia Öberg, 22 år, Kommunikatör, Örnsköldsvik
  29. Roger Sandström, 63 år, Lärare, Åmynnet
  30. Britt Westman, 58 år, Fru, Domsjö
  31. Gunnar Holmberg, 62 år, Fritidskonsulent, Bäck
  32. Marie Eriksson, 42 år, Verkstadsmekaniker, Solberg
  33. Lars Nilsson, 59 år, Säljare, Köpmanholmen
  34. Sara Häggström, 23 år, Personlig assistent, Köpmanholmen
  35. Karl-Gerhard Johansson, 68 år, Skorped
  36. Annika Kristoffersson, 45 år, Vårdare, Skorped
  37. Olof Ögren, 62 år, Vårdare, Hörnett
  38. Maria Olofsson, 52 år, Handläggare, Solberg
  39. Jan Håkansson, 71 år, Pensionär, Bredbyn
  40. Carina Strömberg, 48 år, IT konsult, Domsjö
  41. Karl-Gustav Hellström, 65 år, Chaufför, Skorped
  42. Ingela Korhonen, 44 år, Vårdare, Domsjö
  43. Mikael Breilin, 45 år, Rektor, Domsjö
  44. Vanja Westin, 62 år, Assistent, Sidensjö
  45. Peter Vestin, 41 år, Servicearbetare, Örnsköldsvik
  46. Christina Andersson, 55 år, Undersköterska, Nyland
  47. Leif Lundin, 64 år, Chaufför, Domsjö
  48. Elin Nordfjell, 19 år, Studerande, Köpmanholmen
  49. Gösta Svensson, 66 år, Pensionär, Domsjö
  50. Marisia Batista Ramström, 48 år, Studerande, Bjästa
  51. Ingemar Sundström, 56 år, Servicerådgivare, Järvvik
  52. Barbro Brix, 59 år, Logistiker, Gullänget
  53. Thomas Wahlström, 38 år, Bagare, Skorped
  54. Linda Karlsson, 39 år, Undersköterska, Åmynnet
Örnsköldsviks Södra
0002-05552

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
  1. Anna-Britta Åkerlind, kommunalråd, 53 år, Domsjö
  2. Anna-Lena Lindberg, lärare, 47 år, Grundsunda
  3. Björn Olsson, skorstensfejare, 35 år, Högbyn
  4. Emil Källström, riksdagsledamot, 27 år, Domsjö
  5. Edit Persson, pensionär, 71 år, Anundsjö
  6. Lena Lindgren, folkhälsoplanerare, 48 år, Björna
  7. Åke Andersson, pensionär, 74 år, Örnsköldsvik
  8. Annie Hägglund, administratör, 22 år, Trehörningsjö
  9. Bruno Byström, lantbrukare, 63 år, Sidensjö
  10. Bertil Jonsson, forskare, 58 år, Själevad
  11. Frida Bylund, lantbrukare, 30 år, lantbrukare
  12. Ulrik Ulander, fordonssamordnare, 42 år, Husum
  13. Jan Sehlin, grundskolelärare, 53 år Hemling
  14. Andreas Jansson, konstruktör, 26 år, Örnsköldsvik
  15. Margret W Fjellström, renägare, 34 år, Björna
  16. Göran Algotsson, verkstadsarbetare, 53 år Anundsjö
  17. Gunilla Kallin, pensionär, 70 år, Gottne
  18. Mats Kjellsson, projektledare, 45 år, Sidensjö
  19. Carina Kock, ekonom, 42 år, Domsjö
  20. Kristina Åström, fd lärare, 66 år, Gideå
  21. Margareta Norlander, handläggare, 32 år, Själevad
  22. Roland Wahlberg, elevassistent, 55 år, Arnäs
  23. Louise Bergkvist, butiksägare, 61 år, Järved
  24. John Rödström, maskinförare, 30 år, Anundsjö
  25. Kristina Granlöf, miljöingenjör, 58 år, Gullänget
  26. Lena Strömgren, administratör, 53 år, Trehörningsjö
  27. Ellinor Källström, lärare, 58 år, Domsjö
Örnsköldsvik
0004-08110

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
  1. Gunnar Melin, förrådsarbetare, Kvaved
  2. Åsa Nygren, socionom, Örnsköldsvik
  3. Bror Wallström, egen företagare, Sillviken
  4. Lena Jonsson, lantbrevbärare, Billsta
  5. Kurt Enberg, kyrkoherde, Bonässund
  6. Magnus Melin, kommunikatör, Örnsköldsvik
  7. Berit Bengtsdotter, förskollär., Köpmanholmen
  8. Göran Lundqvist, fabriksarbetare, Örnsköldsvik
  9. Ann-Kristin Enberg, diakon, Bonässund
  10. Nils J Lundgren, präst, Örnsköldsvik
  11. Iréne Wallström, egen företagare, Sillviken
  12. Mikael Lundquist, försäljningschef, Örnsköldsvik
  13. Knut Nordin, civilekonom, Sillviken
  14. Erika Markusson, affärsjurist, Högbyn
  15. Ove Dahlgren, sjöingenjör, Köpmanholmen
  16. Siw Bylin, diakon, Örnsköldsvik
  17. Hans Delén, f d kriminalinspektör, Örnsköldsvik
  18. Anders Wästlin, projektledare, Moliden
  19. Jöran Lundberg, pensionär, Långviksmon
  20. Uno Tjernström, skolvaktmästare, Skorped
  21. Tommy Olofsson, tandläkare, Österalnö
Örnsköldsviks kommun
0003-07896

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
  1. Lars Eidenvall, 48,Själevad
  2. Birgitta Sedin, 56,Sidensjö
  3. Roland Nordin, 45,Domsjö
  4. Maria Nordberg, 49,Örnsköldsvik
  5. Göran Brorsson, 61,Örnsköldsvik
  6. Maria Gulliksson, 47,Järved
  7. Curt Eriksson, 69,Örnsköldsvik
  8. Hanna Sydhage, 29,Örnsköldsvik
  9. Lars Forssén, 47,Örnsköldsvik
  10. Sandra Edin, 70,Överhörnäs
  11. Amanda Malmborg, 18,Domsjö
  12. Lennart Eriksson, 57,Örnsköldsvik
  13. Viktoria Nordin, 18,Domsjö
  14. Håkan Gyll, 41,Domsjö
  15. Per Sundin, 64,Örnsköldsvik
  16. Maude Eriksson, 68,Örnsköldsvik
  17. Abbas Assaf, 46,Örnsköldsvik
  18. Helena Emanuelsson, 37,Bjästa
  19. Helena Gulliksson, 46,Örnsköldsvik
  20. Maria Berggren, 49,Sidensjö
  21. Mona Lundqvist, 68,Örnsköldsvik
  22. Maria Borgehammar, 40,Örnsköldsvik
  23. Ulrika Sjöblom, 43,Örnsköldsvik
  24. Maude Westman, 69,Överhörnäs
  25. Thomas Nordström, 59,Husum
  26. Michal Zakolski, 63,Bredbyn
  27. Margit Forssén, 76,Örnsköldsvik
  28. Susanne Ingman, 55,Domsjö
  29. Ulla Talus, 47,Domsjö
  30. Gunnel Sedin, 63,Själevad
  31. Marie Jonzon, 54,Överhörnäs
  32. Inga-Lott Sundström, 67,Sidensjö
  33. Birgitta Kristina Lundgren, 72,Örnsköldsvik
  34. Uno Sjöberg, 70,Bredbyn
  35. George Anwan, 45,Domsjö
  36. Åsa Sydhage, 55,Örnsköldsvik
  37. Sten Lundin, 69,Domsjö
  38. Brita Sandin, 77,Örnsköldsvik
  39. Erik Klint, 77,Husum
  40. Sven-Olof Hellholm, 68,Arnäsvall
  41. Sture Lindblad, 76,Själevad
Örnsköldsvik
0068-08404

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
  1. Jenny Nilsson, 39 år, miljökommunikatör, Västerhus
  2. Olof Dahlberg, 41 år, lärare, Arnäsvall
  3. Josefin Nilsson, 22 år, vårdare, Örnsköldsvik
  4. Carl Thunberg, 50 år, arkeolog, Skorped
  5. Marie Buhr, möjlighetsmakare, Örnsköldsvik
  6. Torbjörn Hägglund, 27 år, journalist och serieskapare, Bonäset
  7. Monica Carpelan, miljöinspiratör, Nätra
  8. Jakob Norstedt-Moberg, 53 år, mångfaldsvärnare, Bonäset
  9. Björn Carpelan, elkonstruktör, Nätra
Örnsköldsvik
0055-06951

Moderaterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderaterna

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
  1. Lars Näslund, Själevad
  2. Camilla Svensson, Örnsköldsvik
  3. André Nilsson Hugo, Örnsköldsvik
  4. Annica Jonsson, Bonässund
  5. Thomas Carlsson, Domsjö
  6. Anita Danielsson, Solberg
  7. Johannes Nordin, Hörnett
  8. Mattias Rosdahl, Hörnett
  9. Maud Gustavsson, Husum
  10. Magnus Ekwall, Arnäsvall
  11. Babak Eshraghi, Örnsköldsvik
  12. Doris Hamberg, Husum
  13. Willy Meshe Bikombo, Örnsköldsvik
  14. Carl Joel Norberg, Örnsköldsvik
  15. Osmo Heinonen Näslund, Husum
  16. Helén Östmar-Rosdahl, Hörnett
  17. John Nilsson, Björna
  18. Anders Hägglund, Örnsköldsvik
  19. Magnus Lundmark, Örnsköldsvik
  20. Anvar Jaxybergenov, Bjästa
  21. Michael Balsjö, Själevad
  22. Lennart Sjöberg, Örnsköldsvik
  23. Elisabeth Nyberg, Örnsköldsvik
Örnsköldsviks kommun
0001-08550

SPI Välfärden

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

SPI Välfärden

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
  1. Jarl Strömbäck, Sjökapten
  2. Peter (PO) Byström, Student 41år
  3. Kurt-Åke Sch√ľnemann, Chaufför
  4. Camilla Adam, Lärare 54år
  5. Johan Sandin, Student 41år
  6. Anita Westin, Utredningskonsult 52år
  7. Harald Öberg, Egenföretagare
  8. Ewa Wickberg, Lokalvårdare 45 år
  9. Ulf Westman, Jurist 52år
  10. Ingrid Stoltz, Vårdare
  11. Bengt Adam, Fritidsforskare
  12. Roland Bodin, Snickare
  13. Anneli Byström, Företagare
  14. Lage Dahlqvist, Reseledare
  15. Lars Dahlqvist, Företagare
  16. Ann-Christin Dahlqvist, Företagare
  17. Siv Bertils, Försäkringstjänsteman
  18. Leif Byström, Ingenjör
  19. Sara Rydman, Lokalvårdare
  20. Bengt Ivansson, Lärare
  21. Anita Noréus, Ekonom
  22. Ingermar Petersson, Pensionär
  23. Bernt Larsson, Fabriksarbetare
  24. Laila Larsson, Ekonomibiträde
  25. Holger Hellström, Snickare
  26. Margareta Nycander, Gymn.Dir
  27. Kjell Wiklund, Chaufför
Örnsköldsviks Norra och Södra
0107-06388

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald eller genom att skriva till ett namn på valsedeln. Om du skriver flera namn får den överst tillskrivna kandidaten din personröst.
  1. Ronny Edlund, 57, Skogsarbetare
  2. Ingvar Lundgren, 56, Truckförare
  3. Karl Bertil Wallin, 65, Skogsbrukare
  4. Kent Elfstrand, 48, Pensionär
  5. Arne Lindberg, 70, Pensionär
  6. Åke Lidfalk, 72, Byggnadsingenjör
Örnsköldsviks
0110-08793

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
  1. Göran Wåhlstedth, slöjdlärare, Mellansel, 54 år
  2. Anna Sjöberg, Bonäset, 34 år
  3. Mattias Hamberg, lärare, Örnsköldsvik, 31 år
  4. Susann Persson, Bjästa, 53 år
  5. Hannes Berggren, studerande, Örnsköldsvik, 18 år
  6. Marita Jacobsson, arbetsförmedlare, Gimåt, 53 år
  7. Gunnar Eklöf, lärare, Örnsköldsvik, 62 år
  8. Marjot Wiklund, Örnsköldsvik, 55 år
  9. Gunnar Fors, Domsjö, pensionär, 64 år
  10. Sandra Biasi, Domsjö, 53 år
  11. Martin Nylander, Örnsköldsvik, habiliteringsassistent, 38 år
  12. Sara Söderström, Örnsköldsvik, studerande, 18 år
  13. Ove Johnsson, Bonässund, pensionär, 72 år
  14. Barbro Eriksson, Dekarsön, pensionär, 69 år
  15. Samuel Gelfgren, Kroksta, 21 år
  16. Åsa Nordlander, Örnsköldsvik, 54 år
  17. Pauli Muhonen, Domsjö, drifttekniker, 63 år
  18. Marielle Buhr, Örnsköldsvik, musiker, 21 år
  19. Mikael Strandman, Gullänget, administratör, 50 år
  20. Gun-Britt Grahn, Sörflärke, pensionär, 66 år
Örnsköldsviks kommun
0005-06379

http://www.val.se